Зустріч із фінською журналісткою

Що може бути кращим для молодих журналістів, як не зустріч з провідними майстрами пера. Досвід, яким вони діляться, є неоціненним для майбутніх працівників ЗМІ. Студентам факультету журналістики випала надзвичайна нагода поспілкуватись з талановитою фінською письменницею-журналісткою, яка здобула освіту політога та історика (журналістику вона ніколи не вивчала), авторкою багатьох статтей і книг, Анною-Лєною Лаурен. ЇЇ книга «У них щось з головою, у тих росіян» стала бестселлером. А тепер ще одна книга пані Лаурен «У горах всі рівні» побачила світ ще й українською мовою.

На зустріч прийшли не лише студенти та викладачі факультету, а й Повноважний Посол Республіки Фінлядія в Україні Ар’я Макконен та перекладач книг Анни-Лєни Лаурен українською мовою Наталія Іваничук. Пані Посол так розпочала зустріч: «Я дуже рада бути у Львові. Для мене велика честь представити сьогодні Анну-Лєну Лаурен. Вона повністю віддає себе журналістиці. Я хочу наголосити на тому, що журналістська справа полягає у тому, щоб якомога чесніше відтворити реальність. Саме це намагається зробити Анна-Лєна у книжці « У горах всі рівні», детально описуючи життя на Кавказі». Приємним сюрпризом для пані Ар’ї стали книжкові презенти «Журналістська майстерність», «Історія російщення українців» та «Творімо разом Україну», які ій вручив професор,завідувач кафедри радіомовлення і телебачення факультету журналістики Василь Васильович Лизанчук. Ар’я Макконен зазначила, що саме з цих книг розпочне вивчення України.

Далі слово взяла сама Анна-Лєна Лаурен. Не одного присутнього вона здивувала таким собі філософським ставленням до життя. «Я ніколи нічого не планую. Все, що стається у моєму житті, стається спонтанно. Так було і з поїздкою до Росії. Почала вивчати російську мову для власного розвитку і не думала, що працюватиму в Москві».
У 2007 році пані Лаурен захотіла поїхати в Чечню, та це виявилося не так просто. Аби туди потрапити, слід мати спеціальний дозвіл та низку інших документів. Це не злякало журналістку, і, долаючи різні труднощі, пов’язані з оформленням документів, вона все ж зуміла потрапити не лише в Чеченську республіку, а й в інші міста. Анна – Лєна ноголосила, що журналістська справа часто вимагає прийняття рішень: йти за правилами чи порушити їх.

Журналістка вирушила до цієї країни, щоб дізнатись, як Чечня живе після війни, як живе її народ. Вона прцювала на телебаченні, де мала змогу бачити звичайних людей та спілкуватися з ними. Незважаючи на наслідки війни, чечнці долали труднощі, розвивали свою мову, культуру. Війна принесла цьому народу багато горя, але, попри все це, люди залишились дуже гостиннимим. Кожен гість для них - посланець Бога. Це вразило Анну-Лєну найбільше. Їй випала нагода побачити Чечню і чеченців зсередини. Саме на базі зібраного матеріалу та власних вражень журналістка написала книжку « У горах всі рівні».

Цінні поради пані Лаурен дала студентам: «Щоб стати хорошим журналістом, треба цікавитися всім - культурою, політикою, наукою. Слід завжди вчитися, вивчати різні мови, а не лише англійську. Треба любити справу, якою займаєшся». Варто також зазначити, що сама Анна-Лєна знає мість мов: французьку, німецьку, англійську, російську, фінську та шведську.

Теплими словами про А.Л. Лаурен відгукнулася перекладач книги «У горах всі рівні» Наталія Іваничук: «Перекладати легше, коли ти знаєш автора, місевість, про яку він пише. Порівняно з першою книжкою Анни-Лєни, ця більш образна, барвиста. Авторка описує життя Кавказу очима фіна. Паралельно з гостинністю людей описано порушення їх прав». Завдяки знайомству з журналісткою-письменницею, пані Наталя знайшла нових друзів, які неодноразово допомагали Анні-Лєні, навіть ризикуючи власним життям. На зустрічі присутні також мали змогу обговорити роботу фінської журналістки в Москві, дізнатись про ситуцію на Кавказі, де панують неписані правила людського співіснування, обговорити схожі риси українців і фінів, а також роздумували над тим, як Фінляндії вдалося стати однією з найуспішніших країн в Європі.

Безперечно, студентам факультету журналістики ця зустріч дала можливість не лише поспілкуватись з професіоналом журналістського ремесла, а й почерпнути багато нового і цікавого з розповідей Анни-Лєни Лаурен. Сподіватимемося, що вона не востаннє відвідала наш факультет.

Віра Качмар

Фото Зоряни Козачок