Зустріч студентів-журналістів із представниками французької преси та з представниками Посольства Франції в Україні

Ален Гіймоль : «Якщо Ви любите свою роботу – не псуйте її репутацію!»

Зустріч студентів-журналістів із представниками французької преси відбулася в стінах Львівського Університету у четвер 8 грудня. Усі присутні мали змогу безпосередньо поспілкуватись із Аленом Гіймолем(журналістом газети "Lа Croix", автором серії репортажів із гарячих точок) та Ромеріком Годе (представником економічного видання "La Tribune"). Захід відбувся за сприяння першого радника посольства Франції Емануеля Берара та  Французького альянсу Львова. Модератором  зустрічі був професор факультету журналістики Йосип Дмитрович Лось.

Аудиторія обговорила політичний, економічний та культурний стани України, порівняли журналістику нашої держави з французькою та навіть приділили увагу останнім футбольним новинам. Після короткої розповіді про себе гості запропонували 4 тези для роздумів:

·        джинса

·        copy-past журналістика

·        "дружній тиск" держави на ЗМІ

·        фінансова незалежність, як запорука об’єктивності та незаангажованості часопису.

Після цього студенти, викладачі та гості зустрічі перейшли до інтелектуального бліц-допиту французьких гостей. Найбільш активними були студенти першого курсу навчання, які атакували журналістів питаннями із найрізноманітніших сфер життя від політики та економіки - до релігії та освіти.

Перш за все, студенти були зацікавленні в аналізі нинішнього політичного стану України, в порівнянні з 2004-им роком, адже Ален Гіймоль особисто брав участь у «Майдані» (результатом цього стала книга «Навіть сніг був помаранчевим» - авт.) «Ситуація погана», - таку однозначну відповідь пан Гіймоль аргументував відсутністю здорової конкуренції між партіями та блоками в Україні, а відповідно й втрати  можливості вибору для українського народу. Також він наголосив на ролі ЗМІ, адже, за його словами, саме непокора окремих медій у 2004-му році стала одним із важливих приводів до початку Помаранчевої революції.

Тему джинси присутні обговорили в руслі «що робити, коли замовний матеріал не суперечить власним переконанням». Французькі гості запевнили одноголосно: «Хтось зробив добру справу – напишіть про це. Але гроші за статтю не беріть». Журналісти переконують, що за роботу журналіста має платити редакція,  а не зацікавлені особи, і активно рекомендують українським колегам дотримуватись цього принципу.

Одним із найбільш резонансних стало питання про утиски мусульман у Франції, зокрема, заборона носити паранджу закритого типу в публічних місцях. Ален Гіймоль толерантно заявив, що ця акція мала на меті не утиски, а утвердження демократії та рівності чоловіка і жінки у Франції. Однак, повідомив, що ця постанова була введена в дію після подій 9 вересня 2001-го року в США, тому має під собою і функцію охорони безпеки, адже під доволі широким та закритим вбранням мусульманських жінок, може перебувати й особа чоловічої статті, а фасон одягу дуже обмежує шанси точно ідентифікувати, хто є під ним.

Ален Гіймоль поділився досвідом перебування в гарячих точках, розповів про небезпеки і ризики, пов‘язаних із цим, але все ж запевнив усіх пристуніх, що попри перманентний стан гри у “кішки-мишки” між ЗМІ та політиками, «...деколи миші (журналісти – авт.) виграють».

Окрім цього, присутні приділили увагу спортивним подіям та важливості «Євро-2012»  для нашої країни та навіть жартували довкола футбольних новин.Завершилась зустріч обговоренням мовних питань, зокрема досвіду Франції з урегулювання проблем, пов’язаних із державною мовою, і ймовірної співпраці факультету журналістики з французькими гостями.

Зоряна Козачок

Фото Юлії Гриценко та Зоряни Козачок