Роль українських ЗМІ у процесі державотворення

У рамках святкування 350-ї річниці Франкового університету відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція «Українські ЗМІ та проблеми державотворення», участь у якій взяли представники Львівської школи журналістики та гості з Дніпропетровська, Харкова, Києва, Рівного, Чернівців, Луганська, Сімферополя, Запоріжжя, Санкт-Петербурга.

«Ми стали ближчими до Європи, – так розпочав пленарне засідання Мар’ян Лозинський, проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського національного університету імені Івана Франка. – Як далі розвиватися нашій державі? Куди їй іти? Сьогодні ЗМІ виконують чи не найважливішу роль у вирішенні цього питання».

Нині українська журналістика ставить перед собою набагато серйозніші цілі, ніж кілька десятиліть тому. Основним її завданням є формування громадської думки та сприяння розвитку національної самосвідомості. Професор Володимир Демченко із Дніпропетровська розповів про теорію «селективного сприйняття», в основі якої – ідея селекції інформації. «Все зазнало радикального спотворення. Медіа зайняли позицію критика, проте функція преси, телебачення, радіо, онлайнових ЗМІ залишається незмінною – вони повинні бути посередником комунікації», – таку думку висловив професор Демченко.

Головною темою доповідей санкт-петербурзьких дослідників стала свобода особистості в інформаційному полі. «Держава, інститути, медіа створюють умови для вільного розвитку особистості у медіапросторі. Більша частина людей не хвилюється через те, який насправді стан свободи слова. Хоча саме це є центральною проблемою», – зазначив професор Корконосенко зі Санкт-Петербурга. Його колега Віталій Сідоров зауважив, що слово журналіста може бути помножене на сприйняття не тисячної аудиторії, а на мільярди, тому журналістика не може відставати від змін у людській свідомості. Потрібно шукати спільні цінності, а коли їх знайдемо – треба їх дотримуватися. Професор закликав усіх присутніх до розуміння ціннісних орієнтирів, які панують у суспільстві.

Професор Ігор Михайлин із Харкова розповів, як царський уряд перешкоджав українському державотворенню, вдаючись до переслідування українських читачів і вилучення україномовних книг, газет і журналів.

«Українцям потрібно позбутися синдрому малоросійства. Ми повинні збагнути, що Україні необхідні дружні, партнерські стосунки з державами-сусідами. І на основі взаємодовіри будувати європейське майбутнє», – наголосив Василь Лизанчук, професор ЛНУ імені Івана Франка.

Після закінчення пленарного засідання учасники конференції взяли участь у засіданні круглого столу «Зміцнення української державності як тема і як завдання ЗМІ».

Галина Сафроньєва

Фото Марини Шуміліної, Юлії Гриценко