Якого поступу ми потребуємо?

«Не бійтеся думати!» - під таким гаслом 8 листопада у приміщенні Дзеркальної зали Львівського національного університету відбулося друге засідання міжфакультетського Дискусійного клубу, в якому взяли участь студенти, аспіранти, викладачі факультету журналістики та філологічного факультету, а також головний редактор газети «День» Лариса Івшина. Темою обговорення були роздуми після прочитання публіцистичної статті Івана Франка «Що таке поступ?». Основні проблеми, які були порушені під час засідання, стосувалися української ідеї в умовах післявиборчого процесу, головних візій нашого суспільства та сучасного становища української мови в медіапросторі.

Засідання розпочала організатор Дискусійного клубу Юліана Лавриш, яка привітала учасників події та побажала їм продуктивної роботи. Декан факультету журналістики Михайло Павлович Присяжний підкреслив важливу роль газети «День» у формуванні світогляду читачів: «Це аналітичний погляд на наше життя і прогноз того, що повинне бути в сучасній журналістиці». На вагомість духовного поступу нації звернув увагу заступник декана філологічного факультету Василь Будний: «У нас на очах відбувається технічний прогрес, будуються нові фабрики та заводи…А де ж духовний? Його ми зуміємо досягнути тільки гуртом». Своїми роздумами на цю тему поділилась і Лариса Олексіївна Івшина, зазначивши, що Франко, цитуючи Гете, казав, що любов і голод правлять світом. «Голод – матеріальні потреби людини, а любов – її емоції. Моєю найбільшою метою є добитися того, щоб світом нарешті став правити розум», - зауважила пані Лариса. Заступник декана факультету журналістики, франкознавець Богдан Сергійович Тихолоз акцентував на тому, що історіософський трактат Франка «Що таке поступ?» є його політичним заповітом, закликом до молоді перейти до дієвого патріотизму. «Поступ в розумінні Франка - це не просто рух вперед, й а застій, який є так само необхідним, адже жодна перемога не вчить так, як поразка. А прогрес всього людства відбувається разом з поглибленням відчуття любові до ближнього!» - зауважив доцент.

Студентка І курсу факультету журналістики та активна учасниця Дискусійного клубу Соломія Буй у власній доповіді «Публіцистика Івана Франка та Олега Ольжича: настанови для сучасної української молоді» проаналізувала перше засідання круглого столу та підсумувала прочитані протягом двох міжфакультетних засідань праці «Дух Руїни» та «Що таке поступ?». Рефлексією-висновком Соломії стало те, що сьогодні історична пам'ять українців перебуває на низькому рівні. Але першим кроком до згуртування є усвідомлення особистої духовності та аналізування того, чи хоче кожен із нас поступу, і чи потрібен він нам взагалі. «Українську руїну ми подолаємо тоді, коли подолаємо власну», - вважає першокурсниця. Оскільки засідання Дискусійного клубу стосувалося й мовної ситуації в Україні, свої міркування щодо поступу висловила студентка філологічного факультету Ксенія Матіюк. «Ми маємо рухатись шляхом національного поступу, не втративши мову, культуру і націю загалом. Прийнятий мовний закон – це розкол, шлях до занепаду, а не поступу. І наше завдання – не зруйнувати те, що будувалось віками», - акцентувала п’ятикурсниця. Після доповідей своїми коментарями поділилася викладач кафедри української преси факультету журналістики Галина Яценко. Присутні дізналися, що за бортом дослідження у творчій спадщині Івана Франка залишилося приблизно дев'ятсот праць, які потрібно представити сучасному читачеві, оскільки кожне речення Каменяра є багатогранне, воно здатне наштовхувати на нові ідеї: «Франко завжди мріяв про інтелектуальну гру між журналістом, який подає проблеми та читачем, який на них реагуватиме», - зазначила викладач.   Про особливості творчої спадщини великого мислителя розповів директор Інституту франкознавства Святослав Пилипчук, який навів приклад із роману «Перехресні стежки», де герой опиняється на роздоріжжі між особистим благом та загальнонародним.

Після невеликого обговорення слово знову надали головному редактору газети «День» Ларисі Івшиній. Вона підсумувала засідання, а також з радістю давала відповіді на запитання від студентів. На закінчення круглого столу гостя подарувала доповідачам та активістам з Дискусійного клубу глянцеві додатки «Маршрут №1», а також вітальні листівки та книги з бібліотеки «Дня».

Юлія Девда, Галина Дашкевич

Фото Марини Шуміліної