«Не спішіть жити – спішіть вміти!»

Почесний доктор Львівського національного університету імені Івана Франка, академік Ігор Юхновський на запрошення Студентського Уряду прочитав лекцію «Становлення української державності».

На початку зустрічі гість дав визначення поняття «державність» за різними лексикографічними джерелами. Він наголосив, що незважаючи на майже ідентичні дефініції, шлях кожного народу до власної державності був різним. Для українців висхідною точкою державотворення став референдум 1 грудня 1991 року, згідно з яким понад 90 % населення сказало «так» новій державі. До речі, Ігор Юхновський був одним з його ініціаторів. «Ми не здобули незалежність війною, референдум визначив нас як націю», – закцентував на демократичному принципі формування нашої державності академік.

Почесний доктор Львівського національного університету вважає, що найкращою моделлю державотворення є японська, суть якої зводиться до аксіоми: «Знати – вміти – застосовувати». Українцям варто було б засвоїти не лише її, а й розвивати в собі притаманний японському суспільству талант субординації: знати своє місце в житті.

Одна з ключових ознак буття нації, за словами Ігоря Юхновського, – мова. Отже, двомовність в Україні – це пряма загроза існуванню держави. «В Україні я маю право не розуміти польської, мадярської мови, але я не можу не розуміти української», – сформулював національне кредо кожного свідомого українця відомий академік. Гість також наголосив, що з другої половини ХХ століття і до сьогодні створено повний комплект усіх типів словників сучасної української літературної мови. Питання лише в тому, що не всі українці хочуть користуватися ними, а, отже, проблема засмічення мови залишиться, на жаль, актуальною для наших нащадків.

Наприкінці зустрічі академік вивів власну формулу успіху для молодої еліти: «Ви маєте вчитись, ви маєте знати. Не спішіть жити – спішіть вміти!».

Андрій Яценко