Студенти Франкового університету вшанували пам'ять героїв УПА

15 жовтня 2014 року у глядацькій залі Центру культури та дозвілля студенти разом із гостями віддали шану загиблим воїнам УПА. Та 72-а річниця створення Української повстанської армії не стала єдиною темою заходу і, можливо, поступилася у іншій – новішій, актуальнішій, без якої сьогодні не може обійтися жодна урочистість. Вшановували героїв, що майже століття тому боролись за суверенітет своєї Батьківщини і низько вклонялися борцям сьогоднішнім, студенти факультету журналістики та факультету культури і мистецтв. Вони намагалися достукатися до глядачів з першої хвилини концерту, не соромлячись своїх емоцій та почуттів, віршами та піснями на тему війни.

Організувала захід керівник комітету з питань культури та масових заходів  Оксана Груба, яка поділилась із нами закликом, що мав на меті донести концерт:«У наших серцях повинен горіти вогонь любові до Батьківщини, жевріти память про тих, хто віддав життя за благополуччя та свободу нашої держави. І не зважаючи на те, що ворожі кулі продовжують забирати життя наших юнаків на Сході України, ми мусимо жити далі, жити за тих, хто не долюбив, не доспівав, але понад усе хотів бачити Україну справжньою та незалежною».

Розпочався захід коротким екскурсом в історію та проведенням паралелей із сьогоденням. Слушною була думка, що пролунала зі сцени ще на початку концерту: «Кожне молоде серце сьогодні і завжди повинно берегти пам'ять про всіх, хто відстоював нашу державу у страшних війнах і бути готовим відстоювати її самому». І справді, до кого, як не до молоді повинні бути направлені схожі заклики. Адже в «молодих серцях» зосереджується та енергія і той запал, що здатен піднімати революції і боротися з ворогами одразу на кількох фронтах.

Продовжили концерт читанням віршів, що вражали своєю відкритістю і чудовою подачею. Вдало підібрані тексти як поезій, так і пісень гармонійно поєднувались і створювали відповідний настрій в залі та на сцені. Не лише студентська рука була прикладена до творення атмосфери заходу: глядачі мали змогу також побачити виступи запрошених гостей. Балет танцю «Мадрін» представив одразу два виступи. Долучилась до свята і голос львівського Майдану Софія Федина, виконавши повстанські пісні, а також талановита співачка Оксана Караїм, яка поділилась із нами чуттєвою та до болю трагічною композицією про матір, що втратила свого сина на війні.

На завершення організатори підготували оригінальну сценку, у якій сьогоднішні захисники рідної землі зустрічають героїв та борців минулого. Солдати ведуть діалог з Степаном Бандерою та Романом Шухевичом і обіцяють тим зберегти Україну цілісною, не боятися віддати за неї життя. Герої пили за вільну Україну, за померлих побратимів і просили в Бога відібрати у них страх перед війною. Така картина має величезне значення, адже символізує те, що усі хто загинув багато років тому і ті, хто помирає сьогодні віддають свої душі і тіла не даремно. Образи борців минулого означають, що нам є на кого рівнятися і історія наш найкращий вчитель. Крім Бандери та Шухевича на сцені з’являлись і козаки, для яких День Покрови є більш ніж просто важливе свято бо «…сила і розум кріпилися в боях і нужді» завдяки вірі.

Важко переоцінити важливість таких дійств сьогодні. Підняття патріотичного духу – основна їх мета. Але і на цьому не слід обмежуватися. Завдяки концерту організаторам вдалося зібрати кошти, що допоможуть бійцям батальону «Азов».

Дякуємо усім за роботу і зусилля й віримо, що вже невдовзі схожі урочистості будуть сприйматися без гіркого присмаку війни.

Любомир Шкіль

Фото Уляни Корицької