Василь Стус – нескорений син українського народу!

26 лютого на факультеті журналістики відбувся круглий стіл на тему «"Таборовий зошит" Василя Стуса: сучасне прочитання». Нагадаємо, що це вже четверта спільна зустріч міжфакультетського Дискусійного клубу, модератором якого є Юліана Лавриш. Поважним гостем був поет, прозаїк, політв'язень, почесний доктор Львівського національного університету імені Івана Франка Ігор Калинець.

«Вперше я почув про Василя Стуса на вечорі пам’яті Тараса Шевченка, що відбувався у парку через відсутність приміщення. Тоді ще не був знайомий із ним особисто», - саме так розпочав свою розповідь поет. Всього декілька разів Ігор Калинець бачився зі Стусом: на новорічній коляді і за святковим столом. Але цього вистачило, щоб зрозуміти, що бачить він великого націоналіста, який не зраджує своїм ідеалам, не прогинається під тиском радянської влади, як інші тогочасники. Дружина Ігоря Калинця – Ірина – знала Василя Стуса набагато краще, адже відбувала разом із ним ув’язнення у Мордовії. Їх відділяв лише колючий дріт, який не був перешкодою ні українській пісні, ні листам із поезіями.

Також студенти отримали змогу переглянути кілька фотографій з особистого архіву Ігоря Калинця, на яких були зображені новорічні святкування за участі Василя Стуса. Після спогадів гостя про самвидавні збірки віршів, спільні заходи, листування та розмови з видатним поетом-дисидентом відбулася невеличка дискусія, яка стосувалася визнання Василя Стуса на найвищому світовому рівні – бесідували навколо його номінації на Нобелівську премію. На думку Ігоря Калинця, в Україні ще не розвинуті інститути, які б дбали про висунення та популяризацію видатних особистостей на тку престижну нагороду. Присутні аквтино долучилися до обговорення, ставлячи гострі та цікаві запитання щодо майбутнього української інтелігенції, української літератури та лідера, який здатен повести український народ уперед. На завершення зустрічі студенти прослухали унікальні аудіозаписи Василя Стуса, який читав власні вірші. Цей круглий стіл став ще одним свідченням того, що в серцях українців і досі горить вогонь любові до видатного Сина українського народу – Василя Стуса.

Сніжана Палажченко

Фото Олега Твердя