Діана Дуцик: «Щоб писати хороші тексти, треба читати хороші тексти»

Підсумки першого етапу діяльності Майстерень Громадської Критики обговорили на факультеті журналістики ЛНУ ім. І. Франка в рамках Медіафоруму. 19 грудня відбувся круглий стіл «Українська журналістика: криза жанру» за участі студентів, викладачів кафедри нових медій та журналістів-експетрів.

Аудиторія обговорила проблеми, пов’язані зі швидким розвитком новітніх медіа, зокрема, зникнення конкретних жанрів, трансформація інших, і тотальний курс на скорочення величини журналістських текстів.

Діана Дуцик, постійний лектор Майстерень, вкотре акцентувала на темі підприємницької сторони журналістського фаху, наголосивши, що попри важливість комерційної сторони, вартісні тексти все ж повинні публікувати як у друкованих ЗМІ, так і в онлайн-медіа. Також спікер зауважила, що окремі жанри не зникають, а трансформуються і змінюють місце дислокації, що, наприклад, відбулось із сатирою, яка тепер активно розвивається у соціальних мережах. Окрім того, пані Дуцик звернулась до завжди актуальних тем етичних норм у журналістиці та вільного висловлення думок, але акцентувала не на проблемах цензури, а на відповідальності медійників перед своєю аудиторії, запевнивши, що свобода не означає вседозволеність.

Звернув увагу на загальну «нездоровість» українського медіаринку ще один частий гість нашого факультету - викладач магістерської програми УКУ Отар Довженко. Він зауважив, що сучасна українська журналістика (ті ЗМІ, які ще виконують свою безпосередню роль у суспільстві) стає схожою на гетто (закриту й ізольовану від зовнішніх впливів струкутуру), що матиме не найкращі наслідки, оскільки така замкнутість у собі загрожує резервації кваліфікованих кадрів в одному місці, і, відповідно, спричиняє дисгармонію в розвитку усієї медійної системи країни.

Андрій Куликов закликав молодих журналістів розвиватись і вчитись творити якісну та професійну журналістику, яка залишатиметься такою у будь-якому режимі. Сучасна українська медіагалузь, на його думку, не є настільки проблемною, як її зображають, адже у ній все ж таки працюють справжні професіонали. Андрій Куликов розкритикував заклик Оксани Забужко вимкнути телевізор. Окрім інформаційного сміття, наші ЗМІ все ж продукують якісний матеріал: «З таким самим успіхом завтра можна сказати «закрийте книгарні, бо там немає книг, які мені подоабаються», - вважає журналіст.

Представники факультету журналістики, зокрема, викладачі кафедри нових медій Борис Потятиник і Юрій Залізняк також акцентували на важливості роботи молодих журналістів над собою, і запевнили, що треба вчитись відразу займатись журналістикою, яка не загубиться у часі. Зокрема, Юрій Богданович наголошував на тому, що нові медіа відкривають безліч нових можливостей для студентів та молодих спеціалістів щодо професійної самореалізації. А завідувач кафедри нових медіа Борис Потятиник спрогнозував зміну інформаційного центру світу. За його словами, ми як сучасна периферія маємо усі шанси наблизитись до головної сцени максимально близько. Саме тому нам потрібно шукати нові шляхи розвитку, а не губитись у дихотомії «якість/твіттер-журналістика».

Зоряна Козачок