Що там, в НСЖУ?

24 жовтня 2013 року у приміщенні  Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України проходив круглий стіл на тему «Журналістська етика: українські реалії та європейський досвід».

Вступним словом розпочав цей захід голова НСЖУ Олег Наливайко, який розповів про мету зібрання, падіння моральних цінностей сучасної журналістики та можливі способи подолання цієї проблеми, які упродовж зустрічі обговорювали присутні.

Далі відбулася презентація  інформаційно-довідкового видання «Журналістська етика: вибрані документи та матеріали» під керівництвом Андрія Бовкуна. У ньому автори-упорядники зібрали основні декларації та резолюції Європи, редакційні настанови найвпливовіших ЗМІ та загальні рекомендації щодо етики журналістів.

Опісля слово взяв виконувач обов'язків голови Асоціації польських журналістів Люблінського воєводства Республіки Польща Павло Боболовіч. У рамках своєї презентації на тему «Журналістські стандарти в Євросоюзі на прикладі Польщі» він наводив багато прикладів та історій зі свого журналістського досвіду та досвіду колег, розповідав про абсурдні випадки та моральне падіння серйозних видань, які почали видавати  «жовті» матеріали. Як наголосив він, польські журналісти головним критерієм професії вважають пошук правди за будь-яку ціну, а також активно використовують сучасні соціальні мережі, такі як Facebook, Twitter, бо розуміють, що новітні технології не зупиниш -  з ними можна лише співпрацювати. «Треба плекати ваше українське бачення та досвід і по можливості не повторювати наших помилок  у майбутньому», - зазначив доповідач.

Викладач кафедри журналістики Українського католицького університету, публіцист Володимир Павлів виступив із доповіддю «Перспективи української журналістики крізь призму професійної етики». Він зазначив, що сьогодні ця галузь змінює своє обличчя, але  ці зміни, у свою чергу, можуть відштовхнути потенційних споживачів. Причинами цього є розвиток новітніх медіа та Інтернету зокрема, який все більше набирає обертів, і зниження рівня професійності журналістів.

Директор Інституту трансформації суспільства (м.Київ) Олег Соскін говорив про теоретичну свободу слова в Україні та гірку практичну реальність, а також про перехід і «час змін», тобто мінливість, появу нових стандартів, трендів і методів, у чому немає нічого поганого, бо розвиток – це нормально, але у ці нові часи потрібно принести все найкраще з минулого, зокрема і журналістські етичні норми. «Ми переходимо до революційно комп’ютерного суспільства, до широколінійного Інтернету, який з’єднує всі аспекти ЗМІ і це все змішується в один величезний ресурс. Ми можемо скільки завгодно засуджувати видання, що зловживають сенсаційною та непотрібною інформацією,але ми не можемо не рахуватися з реальністю», - зазначив спікер.

Заступник голови Львівської обласної організації НСЖУ Андрій Болкун порушував питання низької якості місцевої преси, де часто зустрічаються грубі помилки та недотримання етичних норм. Як вважає він, причинами цього є те, що цими виданнями часто керують місцеві органи влади, які використовують друковані засоби для своїх цілей, а також низький рівень професійності журналістів. Добре, що цих видань не так багато, але вони все одно впливають на велику кількість аудиторії в цілому і тому в ній зосереджена велика кількість «джинси» та неякісної інформації.
Асистент кафедри теорії і практики журналістики ЛНУ імені Івана Франка Наталія Войтович зазначила, що їй подобається, коли люди читають газети в електричках, оскільки там можуть щиро говорити про написаний матеріал, тоді як у менш формальній обстановці вони бояться висловлюватися щодо написаного. Доповідач торкнулася і теми реклами, якої у ЗМІ зараз надзвичайно багато, особливо прихованої, яку не кожен може зауважити, але побачити – побачить. Її надмірна кількість породжує недовіру читачів до ЗМІ в цілому і створює таку собі «антирекламу». Ще одна велика проблема сучасності – це неможливість контролювати рівень етики й моралі журналістів в Інтернеті. Через максимальну анонімність, матеріали в мережі нічим не захищені від необ’єктивної критики невідомих, а також від фейковості і фальсифікацій. «Людей відлякує вираз «на правах реклами» і вони вже не вважають таку інформацію  читабельною та потрібною», - закцентувала Наталія Олегівна.

Наприкінці зустрічі присутні голосуванням підтвердили етичні норми Резолюції 1003(1993), які використовуються у всій Європі і є своєрідними стандартами, нормами для професійних журналістів. Після неї учасники обговорювали почуте, очікуючи презентації книги спогадів про Володимира Здоровегу.

Даниїл Задорожний