Відбулась зустріч із головним редактором газети «Известия в Украине» Яніною Соколовською

У п’ятницю 14 вересня 2012 року відбулась зустріч студентів та викладачів кафедри зарубіжної преси та інформації із головним редактором газети «Известия в Украине» Яніною Соколовською.

Завідувач кафедри, професор Йосип Лось представив пані Яніну Соколовську студентам, закликав їх до активної і пізнавальної розмови. Спочатку гостя коротко розповіла про тривалу історію та багаті традиції газети «Известия», особливості роботи редакції, плани про вихід видання на західноукраїнський ринок.

Далі розмова відбувалась у режимі «запитання - відповідь». Авдиторію цікавили як принципи та стандарти, яких дотримується редакція «Известий в Украине», так і проблеми широкого політичного і культурного спектру. Відповідаючи на запитання, пов’язані із особливостями журналістської роботи, пані Яніна зазначила, що журналіст має здебільшого дотримуватись позиції «над сутичкою», хоча й не перетворювати її на догму. Незважаючи на те, що новинна журналістика зараз переживає певну кризу, у неї все ж є майбутнє, зауважила гостя. Виходом із цієї ситуації має стати ексклюзивність – журналісти самі повинні здобувати новини, а не чекати, що їх постачатимуть інформаційні аґенції та Інтернет. Йшлося також про майбутнє друкованих видань. Пані Яніна сказала, що не поділяє скептичних настроїв щодо їх зникнення; газеті сьогодні справді важко конкурувати із набагато мобільнішими телебаченням та всесвітньою мережею, тому вона має переорієнтуватися із інформування на аналітику, непересічність точок зору. Відтак, газета має працювати на те, щоб бути актуальною не лише у той день, коли вона виходить.

Звичайно, на зустрічі також заторкнули питання про тиск власників ЗМІ. Позаяк «Известия в Украине» російськомовне видання, яке безпосередньо пов’язане із Росією, авдиторію зацікавило питання про те, чи не диктує російський власник, про що саме писати, на чому акцентувати, а що замовчувати. Пані Яніна запевнила, що такого впливу немає, а власника цікавить лише економічний аспект – рентабельність, прибутковість і т. ін. За словами п. Соколовської, хоча й «Известия в Украине» передруковують частину матеріалів із російських «Известий», з Москви ніхто не вказує, що друкувати, а що – ні. Натомість, київська редакція сама визначає, які матеріали можуть зацікавити українського читача.

Питання про політичну та культурну ситуацію в Україні становили суттєву частину зустрічі. Зокрема, йшлося про позицію Я. Соколовської щодо «мовного» закону, який гостя назвала невчасним і непотрібним. Досить неоднозначно відреагувала журналістка на масову участь письменників та журналістів у майбутніх виборах; на її погляд, кожен має займатись своєю справою. Відповідаючи на запитання про власне ставлення до УПА та Голодомору, пані Яніна зазначила, що Голодомор безумовно треба кваліфікувати як геноцид, і поділилась цікавим фактом, що останній головнокомандувач УПА Василь Кук дав своє останнє інтерв’ю саме «Известиям в Украине».

У зустрічі також взяла участь випускниця факультету журналістики, відома журналістка Лариса Марчук, яка зараз працює у журналі Верховної Ради України «Віче». Як багатолітній учасник львівського журналістського процесу, вона поділилась із студентами цікавими спостереженнями та порадами для майбутніх журналістів.

Володимир МЕЛЬНИК