Мовознавчий брейн-ринг "Словограй"

Мовний світ різноманітний,

Назва йому – СЛОВОГРАЙ!

Пізнавай, учись, не будь одноманітний,

Йди вперед, трудись і вигравай!

У День української писемності та мови в приміщенні Центру культури та дозвілля відбувся мовознавчий брейн-ринг «Словограй». Участь у заході взяли дві групи студентів першого курсу факультету журналістики.  Команду «Запал» представляла ЖРН-15с, а збірну «Словограй» – ЖРН-12с. Організувала захід асистент кафедри мови ЗМІ Леся Гурч. Конкурс складався із чотирьох етапів, кожен з яких містив різноманітні завдання, що дали можливість молодим представникам цієї багатогранної професії проявити свою креативність, оригінальність і закріпити мовні навички.

Знання учасників оцінювало справедливе журі: викладачі кафедри мови ЗМІ, кандидати філологічних наук  Андрій Миколайович Яценко та Христина Петрівна Дацишин, заступник декана, викладач кафедри ТПЖ, кандидат філологічних наук  Богдан Сергійович Тихолоз, заступник декана з виховної роботи, асистент кафедри радіомовлення й телебачення Ярослав Ігорович Табінський та асистент кафедри нових медій Ольга Мар’янівна Щур.

На початку заходу ініціатор конкурсу Леся Гурч привітала глядачів і побажала командам цікавої і вдалої гри. Перед офіційним стартом дружньої боротьби першокурсниця Аліна Домбковська зробила невеличкий екскурс у минуле, розповівши про тернистий шлях української мови до визнання. Далі слово надали самим учасникам змагань.

Перший тур мовного брейн-рингу «Презентація команд» ставив за мету ознайомити глядачів із учасниками та продемонструвати творчі здібності. В арсеналі кожної із команд були яскраві стінгазети та плакати, оригінальні девізи, емблеми, відеопрезентації та сольні пісні, які виконали Богдана Лясківська та Анастасія Попеско. Після ефектного представлення гравці перейшли до наступного етапу мовного змагання.

«Фразеологічне шоу» складалося із п'яти конкурсів. Під час першого з них - «Язик без кісток» - конкурсанти  добирали до слова «язик» якомога більшу кількість прикметників, дієприкметників та дієслів, аби в результаті утворити усталені звороти та фразеологізми. У завданні на швидкість «Слово до слова – складеться мова» студенти продовжували  народні прислів'я. Конкурс «Сміятися на кутні» підтвердив наявність у журналістів почуття гумору. Кожна з команд складала анекдот, у якому було прислів'я «На голові блистить, а в голові – свистить». Результат  зумів поліпшити настрій і журі, і публіці. Наступне завдання «Мозкова атака» передбачало добір синонімічних фразеологізмів до запропонованих командам дієслів. Конкурс «Відгадайко» містив закодовані в усталені фразеологічні звороти загадки, які спритно намагалися відгадати конкурсанти.

Третій тур мовного брейн-рингу мав назву «Правописні лабіринти». Він охоплював три частини: «Грамотно та змістовно», «Співані коломийки» та «Загадка». Саме тут гравцям стали в нагоді правильний правопис словосполук, вокальні здібності та знання особливостей пунктуації й морфології української мови.

Завершальною частиною брейн-рингу була «Лексична мозаїка». Орієнтування у різних шарах лексики, поетичний талант і редакторські вміння учасників продемонстрували турніри «Хто більше?», «Поет» і «Редактор». Яскравим завершенням брейн-рингу стали конкурс «Красномовець», який подарував присутнім у залі відчуття насолоди від поезій Галини Дашкевич та Анастасії Попеско, що були присвячені окрасі нації – мові,  та змагання «Соловейки», де конкурсанти виконали пісні з репертуару гурту «Океан Ельзи» та Олександра Пономарьова.

Особливістю заходу стало те, що протягом часу, який відводився командам для вирішення завдань, публіка також могла проявити свої інтелектуальні здібності, взявши участь у конкурсах на знання фразеологізмів. Глядачі та вболівальники також проявляли свої таланти у фразеологічній розминці «Стріляний горобець», відгадуванні загадок та декламуванні  поезій Івана Франка й Тараса Шевченка. За участь у них активні глядачі були нагороджені призами.  Організатор Леся Гурч продекламувала власний акровірш «Альфа і Омега», першокурсниця Анна Мончук зачитала  гумористичне привітання із Днем писемності від Миколи Азарова, адресоване українським студентам, а студенти другого курсу розіграли міні-сценку «Пунктуаційні дебати», в якій кожен присутній відчув вагому роль розділових знаків у рідній мові.

Після закінчення головної частини змагань журі підрахувало отримані бали та оголосило результати. Всього на кілька очок попереду опинився самобутній і дружній «Запал». Та «Словограй» також не залишився позаду, оскільки відзначився оригінальним підходом до вирішення практичних завдань. «У цій грі немає переможених, є лише переможці», – сказав наприкінці Богдан Серійович Тихолоз. Журі виголосило командам подяку, вручило цінні призи і солодкі подарунки, а також відзначило творчу працю учасників похвальними словами. Незважаючи на те, що мовознавчий брейн-ринг «Словограй» був змаганням, він спрямовував на високу та благородну мету – зберігати, плекати та цінувати кожне милозвучне слово неповторної, величної та виняткової української мови.