«Не бійтесь нестандартних рішень»

21 вересня відбулась презентація книги Віталія Портникова "Богородиця у синагозі"

Відомий журналіст Віталій Портников презентував свою книгу «Богородиця у синагозі» та відповів на різноманітні запитання від студентів та викладачів факультету журналістики. Майбутніх журналістів насамперед цікавила таємниця успіху відомого професіонала в царині мас-медіа, то ж гість запропонував короткий рецепт для акул пера. Отже, журналіст майбутнього мусить цікаво говорити, писати і виглядати, не боятись нестандартних рішень, довіряти своїй інтуїції, чітко визначити власну систему цінностей. «Або ви щодня з’являєтеся на телеекрані, але при цьому говорите неправду, або ви чесні – і працюєте в інтернет-журналістиці чи пресі», – зазначив Віталій Портников і наголосив, що свого часу зробив вибір на користь другого.

Студенти також хотіли дізнатися: яким бачить публіцист майбутнє журналістики. «Час торжества новин змінюється на час торжества людини. На жаль, сучасній журналістиці не вистачає особистостей. Ми боїмося бути самі собою, тому і втрачаємо ім’я – єдине, що можемо продати». Щодо умов розвитку конкурентноздатного українського інформаційного простору передбачення Віталія Портникова були невтішними. Всі медіаконцерни, на його думку, належать олігархам, які розглядають їх не як прибуткову бізнес-структуру, а як знаряддя психологічного впливу. Власник віддає медіапростір за прибуткове для нього урядове рішення.

Тема сучасного політичного становища України була не менш актуальною для журналістів, то ж гість зробив декілька політичних прогнозів. На запитання: як журналіст оцінює сучасний український політикум – Віталій Портников відповів, що влада загнала себе в пастку: одна частина країни її апріорі не любить, інша все ж таки сподівається на певні реформи, але віра поганий порадник у політиці, то ж влада мусить негайно провести економічну реформу, бо інакше дійде до повної поразки. «У 2012 році буде зовсім інша розстановка сил у парламенті. Я не вірю у політичну смерть Юлії Тимошенко. ЇЇ нова поява на політичній трибуні спричинить розкол у Партії регіонів», – закцентував аналітик.

Прозвучало також питання: що нового чекати від передвиборчої кампанії. «Сюрпризів не буде, бо і влада, і опозиція зацікавлені у перемозі влади. Стратегія опозиції: віддати владі все, аби та не змогла винести. Змін очікуйте у 2012 році», – відповів Віталій Портников. Журналіст звернув увагу молодого покоління на важливість власної громадянської позиції. Адже громадянська відповідальність не закінчується виборами і кожен мешканець країни мусить пам’ятати, що політик живе за його рахунок, то ж повинен звітувати перед ним. На жаль, в Україні нема сильних громадських організацій, профспілок. Дуже емоційно зреагував на питання про подолання комплексу малоросів: «У малоросів не було комплексів. Треба говорити не про комплекси, а про роль народу в будівництві імперій. Всі, хто говорить про комплекси, меншовартість, різноманітні нещастя, – свідомі вороги України. Варто плекати культ переможців, а не жертв».

Були також запитання, присвячені книзі Віталія Портникова «Богородиця у синагозі». Видання – це збірка його щоденникової публіцистики, яку опубліковано в газеті «Дзеркало тижня».

Насамперед аудиторію цікавило, чому назва книги містить такий метафоричний вислів. Автор відповів, що це назва одного з публіцистичних творів, який він написав після відвідин старої синагоги. Синагогу перетворили на музей і в цей час там тривала виставка ікон, то ж це поєднання непоєднуваного і наштовхнуло його на створення такого образу. Отже, Богородиця в синагозі – це образ сучасного синкретичного світу. А на запитання, що є, на погляд автора, найцікавіше в його книзі, відповів афористично: «Цінне в книзі знаходить читач, а не автор».

Галина Синичич