Олександр Музичко: «У нас не повинно бути поділу. Україна одна!»

Днями у Львові стартувала Міжнародна наукова конференція «Українська повстанська армія в контексті національно-визвольної боротьби народів Центрально-Східної Європи». Проводять її у рамках відзначення 70-ї річниці створення УПА. Один із її учасників - Олександр Музичко, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України історичного факультету Одеського національного університету ім. І. Мечникова, завітав до студентів-журналістів Львівського національного університеті ім. І. Франка, аби розповісти про ситуацію, яка зараз склалася на півдні України. Вдалим прикладом стало місто-герой Одеса, адже зараз там починають йти шляхом, який обрав Крим. Свою розповідь історик почав з роздумів над теперішнім життям свого міста. На думку вченого, зараз триває процес повернення Одеси до її найгірших часів, але в Україні повинна відбуватися зворотня дія - інтеграція та повернення статусу істинно українського міста. Гість зустрічі здійснив невеликий екскурс в історію. Зокрема, пригадав часи, коли на чолі зі Святославом Караванським у місті діяв осередок ОУН УПА, а у другій половині XIX ст. Одеса стала центром дисидентського руху. «УПА – це не історія однієї Галичини. Це історія усієї України», - вважає історик. Він також не може погодитися з думкою, що одесити – українофоби, а галичани – націоналюги, його обурюють стереотипи про те, що на території півдня і сходу України немає нічого українського і тому виникає поділ країни на дві частини. «У нас нема поділу на дві держави. Україна одна! У нас є тільки поділ на області», - зауважив Олександр Музичко.

Також гість поділився з третьокурсниками думками стосовно двомовності в Україні: «Мене дратує, коли західники, приїжджаючи до Одеси і ступивши на перон вокзалу, одразу починають розмовляти російською. Найбільша нестійкість, аморфність щодо мови проявляється саме у галицьких патріотів, політиків», - вважає він. Значну частину лекції було присвячено журналістиці, адже пан Олександр є не лише кандидатом історичних наук та викладачем, а й публіцистом, статті та виступи якого набувають великого резонансу. Одним із негативних аспектів у журналістиці пан Музичко назвав невміння «четвертої влади» дотримуватися журналістської відповідальності, а також додав, що часто, взявши коментар лише у двох людей, працівники ЗМІ видають його за думку всього населення .

Студенти з захопленням слухали гостя. Третьокурсниця Діана Луцишин поставила питання історикові про різницю і подібність у поглядах та думках студентів на півдні й заході країни. «Навіть попри те, що держава не виховує патріотизм у студентів, його паросток у них все ж пробивається.» - впевнено продовжував лектор. – «Я дуже мало зустрічав молодих українофобів, закоренілих і тупих».

Після закінчення пізнавальної і цікавої лекції всі охочі мали можливість купити книги, автором яких є Олександр Музичко. Історик пообіцяв, що це не останній його візит до нашого університету, а студенти аплодували лекторові, адже протягом години почули величезну кількість думок про минуле України.

Ірина Малюк

Фото Марини Шуміліної