Світлана Мартинець: «Журналістика – це війна самим із собою»

27 квітня 2012 року в рамках Всеукраїнської науково-практичної конференції «Українські мас-медіа: традиції та виклики сьогодення» на факультет журналістики завітала журналістка газети «Експрес» Світлана Мартинець. Вона провела для студентів пізнавальний майстер-клас.

Неабиякий інтерес до цієї теми та й до самої журналістки засвідчила аудиторія, яка була заповнена не лише студентами франкового університету, а гостями з Острога та Білорусі. Світлана Мартинець - заступник головного редактора газети «Експрес», редактор відділу розслідувань вищезгаданого видання. Журналістка розпочала зустріч із коротких біографічних даних, чим вже зуміла зацікавити  учасників майстер-класу: її двічі виключали з університету. Коли вона була третьокурсницею, на основі її розслідувань студенти захищали дипломні роботи. Ця маленька, тендітна жінка надзвичайно стильна, розумна, наполеглива і щира.  Вона не залишила нікого з присутніх байдужим, її розповіді про розслідування студенти слухали з величезним зацікавленням.
   Для  більшості ім’я Світлани Мартинець стало відомим після розслідування справи Доктора Пі – Ігоря Слюсарчука. Та сама пані Світлана каже, що воно не є її головним розслідуванням. «Мала і серйозніші справи, наприклад пов
язані з викраденням людей. Будь – яке розслідування - ризик для життя, тому ніколи не потрібно братися за справу самому. Над такою справою має прцювати ціла команда», - ноголосила керманич дійства. Нагадала пані Мартинець і про те, що кожне розслідування слід  розпочинати із доказів, які, у свою чергу, мають бути підтверджені кількома джерелами.  Така справа, як розслідування, у 50% випадків не є запланованою. Здебільшого все починається з репотажу чи інтервю. Світлана Мартинець зазначила: «У розслідуванні є пульс, життя. Буває страшно, але цікавість перемагає. Журналістика – це війна самим із собою. Якщо почав справу, то треба йти до кінця, що б там не було. Кожне розслідування має принести якийсь  результат». Нагадала гостя і про те, що потрібно завжди відповідати за свої слова, вміти правильно  грамотно подати інформацію. «Завжди толерантно ставтесь до людей, поводьтеся гідно. Навчіться знаходити контакт з будь – якими людьми», - зазначила гостя.

Світлана Мартинець також поділилась цінними порадами: «Якщо перед  вами закривають двері, то ви маєте лізти у вікно. Така вже доля журналіста. Журналістика – це не професія, а стиль життя. Будьте наполегливими і впертими. Якщо поставили перед собою ціль, то йдіть до неї. І практикуйте, ніхто не навчить вас писати. Ваші вміння залежать від вас. Пишіть текст так, щоб він був живим, «летів», щоб він був зрозумілим  для читата. Проблема, яку ви висвітлюєте, має цікавити передусім суспільство, а вже потім вас. Виробляйте власну манеру письма» - додала пані Світлана. Свої поради і розповівді журналістка розбавляла спілкуванням із присутніми на майстер – класі та цікавими історіями зі своєї багаторічної роботи. На завершення зустрічі Світлана Мартинець побажала усім присутнім: «Будьте самі собою. Не рівняйтесь ні на кого, нікого не наслідуйте. Тоді ваша журналістика буде цікавою та унікальною». Ця зустріч не залишила байдужим нікого з присутніх, які слухали  пані Світлану дві години, затамувавши подих. Сподіватимемося, що ця видатна журналістка не востаннє відвідала наш факультет.

Віра Качмар

Фото Наталії Довгаленко