Школі журналістики МАН — 10 років!

З жовтня 2001 року на базі Львівської обласної Малої академії наук, за сприяння факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка, почала функціонувати школа журналістики. Саме з того часу, ось уже ціле десятиліття, талановита та активна молодь має змогу робити перші кроки до здійснення мрії — стати журналістом. У цьому їм охоче допомагають викладачі усіх кафедр факультету. Першим підтримав ідею школи Анатолій Олексійович Капелюшний (доцент кафедри української мови в ЗМІ), наступного року її підхопив Максим Володимирович Міщенко (асистент кафедри теорії і практики журналістики). А вже у 2004 році на зміну попередникам прийшов Юрій Петрович Васьківський (доцент кафедри теорії і практики журналістики). Саме в період керівництва Юрія Петровича збірна команда Львівської МАН «Лицарі пера» п’ять років поспіль здобувала призові місця у IV етапі Всеукраїнського турніру юних журналістів. Так у 2004-2005 рр. учні школи журналістики посідали 3-тю сходинку, а у 2006-2008 рр. — 2-гу. Минулого року до школи долучилась Наталія Олегівна Войтович (асистент кафедри теорії і практики журналістики). А з початку цього навчального року учні МАНу радо привітали ще двох викладачів, які допомагають юним журналістам удосконалювати власні вміння, застосовувати їх на практиці. Тетяна Василівна Пасович, заступник головного редактора газети «Аудиторія», редагує друковані матеріали учнів та контролює випуск газети «МАНіЯ», яку, до речі, також вже десять років випускають слухачі секції. А Христина Каспшишак, яка викладає практичну частину курсу телевізійної журналістики, робить все для того, щоб в недалекому майбутньому сьогоднішні учні школи журналістики стали успішними представниками цієї нелегкої професії. Додатковим стимулом для манівців став той факт, що п. Христина також є випускницею ЛОМАН, а отже у всіх однакові можливості здійснити власну мрію.

Однією із найяскравіших подій цього навчального року для учнів школи журналістики стала екскурсія у навчальну телестудію університету ім. Івана Франка, яку організував для них Юрій Петрович Васьківський. У всіх «студентів» було багато емоцій, тому вони охоче згодились поділитись враженнями.

Місце збору — біля пам’ятника І. Франкові, якраз навпроти головного корпусу університету. Дочекавшись керівника, наша гамірна група дружно прямує до університету. Піднімаємось сходами, проходимо декілька просторих коридорів… і заходимо у середню за розмірами звукоізольовану студію, споряджену дорогим обладнанням. Усі заінтриговано розглядають деталі приміщення, у той момент ще не до кінця розуміючи, що для чого призначене і яку функцію виконує. Тут і декорації, і камери, і монітори, і мікрофони… — все, що потрібно для навчальної практики студента.

Зручно вмостившись на стільцях, уважно слухаємо Юрія Васильовича Чабана — завідувача навчальної телестудії факультету журналістики. Юрій Васильович розповів про телестудію, її функції, як вона створюється, як досягається повна звукоізоляція і для чого вона потрібна, чому світло розташоване по-особливому, як правильно поводитися перед камерою, скільки зусиль і досвіду задіяно в процесі телезнімання. Усі охочі ставили запитання, які їх цікавили, й почули на них відповіді фахівців.

Усі радо погодились на пропозицію завідувача студії переглянути телевізійний матеріал про університет. Після сорокап’ятихвилинного перегляду відеозапису ми не тільки дізнались про минуле нашого університету, але й побували на різних факультетах, не виходячи з одного приміщення.

Юрій Васильович продовжив розповідь про усі фази знімання репортажу, пояснюючи роль кожного, хто долучається до цього творчого процесу, а потім почалося найцікавіше — можливість спробувати себе в різних ролях. Найсміливіші займають позицію поряд з камерою — пробуються в ролі оператора. Теми для розмови перед камерою піднімаємо найрізноманітніші. Звичайно, не все виходить з першого разу. Після кожної такої спроби Юрій Петрович разом із Юрієм Васильовичом вказують на конкретні помилки. Так, помилок було чимало. Та це ж уперше МАНівці випробовували свої сили на знімальному майданчику.

На жаль, час летить дуже швидко, тому надзвичайно цікава та пізнавальна екскурсія добігає логічного завершення. Юрій Петрович пообіцяв студентам, які підготують найкращі інтерв’ю і «відшліфують» їх, відзняти репортаж на цій студії. У багатьох учасників загорілись вогники в очах, адже кожен мріє відчути себе справжнім тележурналістом і опинитися в центрі уваги.

Соломія Буй