Міжнародна науково-практична конференція «Сучасна українська журналістика і виклики ХХІ століття»

15–16 жовтня на факультеті журналістики відбулася Міжнародна науково-практична конференція, присвячена 80-річчю від дня народження Заслуженого професора Львівського національного університету імені Івана Франка Володимира Йосиповича Здоровеги.

Високоповажні гості не лише з різних куточків України, а й Росії з’їхалися, щоб вшанувати знакову постать львівської школи журналістики Володимира Йосиповича Здоровегу, відомого вченого, талановитого публіциста, якому 9 жовтня 2010 року мало б виповнитися 80 років. Наукову та публіцистичну спадщину професора важко об’єктивно оцінити з відстані якогось десятка років, проте кожна доповідь учасників конференції була новим, часом несподіваним, дуже цікавим штрихом до портрета не лише видатної особистості, а й сучасної журналістики, фундамент якої він заклав у своїх теоретичних та практичних напрацюваннях.

Пленарне засідання, яке відбулося в Дзеркальній залі головного корпусу Львівського національного університету імені Івана Франка, відкрив проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Мар’ян Лозинський. Він привітав гостей конференції та подякував їм за добру пам'ять, яку вони зберігають у своїх серцях про Володимира Йосиповича. Усі доповіді на пленарному засіданні були так чи інакше присвячені творчій спадщині та біографічним моментам у житті покійного професора. Декан факультету журналістики Михайло Присяжний аналізував часопросторову актуальність творчої спадщини Володимира Йосиповича не лише для ХХ століття, а й ХХІ: «Володимир Йосипович міг дати відповіді на виклики ХХІ століття, його думка завжди працювала на вістрі складних трансформацій». Професор кафедри радіомовлення і телебачення Олександра Сербенська розкрила багатогранність постаті свого колеги у тематичних блоках доповіді «Думаю кінчиком пера», «Єдність таланту і любові», «Я вже не можу», де схарактеризувала панораму життя не тільки блискучого науковця та публіциста, а й людини з великим, добрим серцем і, щонайцікавіше, зібрала спогади колишніх студентів про свого великого Вчителя.

Гостя із Санкт-Петербурга – доцент кафедри теорії журналістики Санкт-Петербурзького державного університету – Людмила Мар’їна зізналася, що особисто не знала Володимира Йосиповича, але завжди ретельно студіювала його нові праці, які привозили її колеги з наукових зустрічей та конференцій у Львові. Доповідь Людмили Мар’їної «Культурная социализация современного журналиста» неабияк зацікавила учасників конференції, оскільки йшлося про одвічні проблеми культурних взаємин журналіст-суспільство, що були дуже близькі професорові. Тему журналіст і суспільство продовжив редактор газети «Дзеркало тижня» Володимир Мостовий, який розповів гостям про участь В. Здоровеги в комісії з журналістської етики. Він також запросив усіх присутніх поділитися досвідом для нових розділів підручника «Журналістська етика», який перевидаватимуть.

Вшанувати пам'ять Володимира Здоровеги прибув його добре знайомий – професор кафедри історії і правових основ ЗМІ Московського державного університету – Рафаїл Овсепян. Рафаїл Погосович приємно вразив присутніх, адже розпочав свій виступ, як і Людмила Мар’їна, українською мовою. Він наголосив, що не даремно обрав темою доповіді проблему формування національної свідомості в засобах масової інформації, адже з другої половини 80-х років це питання дуже хвилювало Володимира Йосиповича. Гість з Москви дав дві основні відповіді на глобалізаційні виклики ХХІ століття: по-перше, кожна нація мусить осмислити свою національну ідентичність, по-друге, виховати культуру міжнаціонального спілкування.

Проблеми не лише локального, а й глобального характеру, на думку завідувача кафедри журналістики Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Ігоря Михайлина, осмислював Володимир Йосипович. Доповідь Ігоря Михайлина ««Я над цим питанням дуже серйозно думав…» або Володимир Здоровега як мислитель» відкрила нові мисленнєві небокраї заслуженого професора перед слухачами. Доповідач також сформулював три актуальні й донині засадничі ідеї концепції журналістської освіти В. Здоровеги: «Для журналіста не буває зайвих знань», «Журналістами стають у редакції», «Журналістика – відкрита професія». Нікого не залишила байдужим доповідь Василя Лизанчука «Кому служить особлива внутрішня енергетика журналістського слова», де автор переглянув палітру цінностей сучасного журналіста під аксіологічним мікроскопом Володимира Здоровеги.

Позитивні та негативні впливи глобалізаційних процесів ХХІ століття на сучасну журналістику продемонстрував професор кафедри радіомовлення і телебачення Б. Потятиник у виступі «Якісна преса: від кіоску до мережі».

Організаторам та учасникам міжнародної конференції подякував голова Львівської обласної організації Національної Спілки журналістів України Ярослав Климович. Наприкінці пленарного засідання донька Володимира Йосиповича Наталія Антонюк-Здоровега висловила свою вдячність усім, хто пошанував пам'ять її батька, віддав честь його багатолітній праці. «У мого тата за все життя був лише один запис у трудовій книжці: факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка», – сказала вона.

Після обіду учасники конференції взяли участь у секційних засіданнях. Згідно з науковими інтересами доповідачів працювало шість секцій: «Теорія і практика журналістики», «Історія і сучасність», «Сучасні орієнтири світоглядної публіцистики (зарубіжний і український досвід)», «Масове комунікування: мова, текст, гіпертекст», «Електронні ЗМІ у контексті формування українського національного інформаційного простору», «Спогади про Володимира Йосиповича Здоровегу».

Гості також мали змогу переглянути виставу «Бояриня» Львівського національного театру імені М. Заньковецької та відвідати першу в Україні в’язницю-музей «Національний музей-меморіал пам'яті жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького"».

Галина Синичич