Микола Княжицький: «Незалежність потрібно виборювати щодня!»

«Чим менше ми будемо робити компромісів самі з собою, тим скоріше ми сформуємо успішну націю»

8 жовтня студенти та викладачі факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка зустрілись із відомим журналістом, головним директором  телеканалу «ТВІ» Миколою Княжицьким. Він розповів про тиск на журналістів-незалежників із боку влади, про те, якою є ситуація на його каналі сьогодні, а також про проблеми у медіажитті країни загалом. Очільник «ТВІ» радо ділився та давав поради щодо створення телевізійного ЗМІ, а аткож чітко викладав свої думки про роль кожного свідомого українця у формуванні демократичної країни.

Спочатку Микола Княжицький розповів про телеканал «ТВІ», який працює з 2008-го року. До початку передвиборної кампанії він був у кабельних мережах по цілій Україні, його дивились майже 20 млн глядачів. Однак, згодом 90 кабельних мереж його таки вимкнули, а деякі з них перевели на дорожчі пакети. На запитання про причини такої ситуації медійник відповів чітко: «Чому? Очевидно, що на виборах будуть фальсифікації. І влада дуже боїться, що ми про це будемо розповідати, а незадоволені виборці захищатимуть свої голоси. Тому вони нас вимикають. До того ж ми єдиний незалежний канал». До Редакційної ради телеканалу «Тві» входять професіонали своєї справи, зокрема,  Мирослав Маринович – віце-ректор Українського Католицького Університету, президент ПЕН-клубу, Адам Міхнік – редактор польської «Газети виборчої», Владіслав Снопка – колишній міністр культури Словаччини. Сюди також входив покійний Вацлав Гавел. Також до цієї ради належать журналісти Віталій Портніков, Артем Шевченко та сам Княжицький.

Про свій професійний шлях гість згадував з приємними екскурсами у львівське минуле, зокрема, він пригадав про перші кроки у журналістиці, які він робив саме у Львові: «За своє життя я займався різними телеканалами та різними проектами. Починав роботу на обласному радіо у Львові. Ігор Гулик був моїм першим вчителем у журналістиці. З 8 по 10 клас я приходив на радіо, робив молодіжні програми в редакції. Після армії поїхав вчитись на журналіста у Київ. На державному телебачення почав робити програму «Вікна». Це були перші незалежні новини на Україні. Потім був директором компанії «Інтерньюз» - американська комерційна організація». Далі бесіда супроводжувуалася роздумами над суспільним мовленням та перспективи його функціонування в Україні. «Структура українських медій відрізняється від тієї, яка функціонує в усіх інших європейських країнах, де є громадське, публічне телебачення і є комерційне телебачення, яке не конкурує і має антимонопольне обмеження. Наприклад, у Польщі це«Перший канал», у Німеччині –«IRT» та «CDF», у Великій Британії – BBC, вони функціонують за європейською моделлю таким чином, що утримуються людьми, а не державним бюджетом, тобто, не залежать від державної влади. Громадське ТБ допомагає самоідентифікації нації та забезпечує інтереси різних культурних меншин. Це телебачення транслює те, чого ви точно не побачите на комерційних каналах», - зазначив журналіст. «У нас основною проблемою медіа є відсутність прозорості медіавласності. Це дозволяє концентрувати в одних руках дуже багато телеканалів, впливати на державну думку та на те, що відбувається в державі і маніпулювати суспільством через ці телеканали».

Присутні ставили запитання різного характеру, починаючи від політичних уподобань гостя і до ідентифікації українця як частини нації. Директор «Тві» вважає, що націю важко сформувати так, як ми намагалися це зробити протягом 21 року незалежності наказовим способом. «Вам сказали, що ви незалежні – все, ви тепер незалежні. Незалежність виборюється щодня», - так підсумував Микола Княжицький.

На завершення журналіст розповів про те, як «ТВі» спільно зі своїми глядачами може вплинути на долю всієї країни:  «Є люди з іншими цінностями. Є хтось, хто хоче повернення комунізму, є ультранаціоналісти. Ми не є ні тими, ані другими. Наші цінності – це цінності демократично відкритої економіки, членство в Євросоюзі, в НАТО та інших європейських структурах. Глядачі, які це підтримують, які хочуть дивитись про це програми – дивляться наш канал. Ми відкриті до всіх!».

Софія Ткачук