Голос Ізраїлю

До факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка часто приїжджають відомі й цікаві особистості. Кожна така зустріч залишає позитивні враження, оскільки гості діляться власним досвідом, новими думками, поглядами. 13 березня у затишній 303 аудиторії зібрались викладачі та студенти для того, аби провести телеміст з Сергієм Подражанським, головним редактором літературно-мистецького додатку «Вікна», єдиної російськомовної газети в Ізраїлі «Вести». Онлайн-зустріч відбувалась під назвою «На перехресті культур. Україна як колиска єврейської літератури». Завідувач кафедри зарубіжної преси та інформації Йосип Лось відрекомендував аудиторії гостя по той бік екрану, а також Влада Лернера, представника посольства Ізраїлю в Україні. Сергій Подражанський поділився досвідом і специфікою роботи газети «Вести», розказав про Спілку українських письменників Ізраїлю, яка була створена у липні 2005-го року, а тепер входить до складу Федерації спілок письменників Ізраїлю. Метою діяльності Спілки є наведення мостів дружби, поширення української мови, поваги до держави, де вони народилися, вчилися й прожили більшу частину свого життя. Спілка українських письменників прагне відкрити нашу державу Ізраїлю. Також Спілка веде активну громадську діяльність, зокрема, проводить вечори української культури, ознайомлює публіку з українським образотворчим мистецтвом.

Журналіст охоче розказав про видання Спілки українських письменників, адже  2005-го року вперше за довгий час в Ізраїлі почав виходити друком україномовний літературно-публіцистичний журнал "Соборність", насичений літературними творами, літературознавчими дослідженнями, публіцистикою, критикою, перекладами з різних мов. Окрім журналу «Соборність», на теренах Ізраїлю видається силами Спілки ще одне україномовне видання - «Відлуння». Публіцист звернув увагу на історію Львова та єврейського народу. Голокост був великою трагедією, але, за словами пана Сергія, Голодомор на теренах Ізраїлю також визнають, проте не вкладають у це великого змісту, кажуть, що в Голокосту немає конкуренції, хоча в День пам’яті обов’язково ставлять свічки і вшановують жертв Голодомору.

Про журналістику говорили багато. Згадував онлайн-гість про те, що в Ізраїлі законом заборонено видавати партійну пресу, у державі фактично немає табу, пишуть про все відверто і відкрито, окрім певних військових моментів. Зазначив, що радянську цензуру колись зуміли обійти, а зараз залишилось відкритим питання, як обійти фінансову цензуру, адже комерційна справа часто заважає журналістам. Стосовно зникнення друкованої преси, то редактор прокоментував, що вона буде видаватись як галузева або аналітична, але таки буде існувати. Похвалився Сергій Подражанським також і тим, що найближчим часом має вийти Шевченкова збірка. Минулого року в Ізраїлі було відкрито український культурний центр, адже там є чи не найбільша колекція творів Олександра Архипенка, але водночас в Ізраїлі дуже слабка діаспора українців, немає популяризації України та української культури. Тим не менше, не можна забути той факт, що вперше Спілка єврейських письменників зародилася саме в українських містах Харкові та Катеринославі, а вже згодом розвивалася на рідній землі.

Ініціатива проведення подібних заходів для українських студентів належала саме Владові Лернеру, який висловив сподівання, що цей захід став початком доброї традиції прямого спілкування з ізраїльською стороною. На завершення зустрічі пан Лернер ознайомив студентів з системою освіти в Ізраїлі і навіть заохотив вступати до нечисленних, але поважних ізраїльських вишів.

Ірина Малюк

Ірина Лазуркевич