«Державна підтримка та професійність медійників – запорука якісної журналістики»

У Львівському національному університеті імені Івана Франка на факультеті журналістики відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Сучасна новинна журналістика: тенденції розвитку, форми подання, суспільний резонанс». 25 жовтня в конференц-залі факультету міжнародних відносин відбувся круглий стіл «Чи много важить слово, або яка інформація потрібна суспільству?» за участі відомих медійників Львова та гостей з Києва.

Розпочав дискусію модератор дійства, доцент кафедри теорії і практики журналістики ЛНУ імені Івана Франка Ігор Маркіянович Лубкович, який запросив усіх учасників круглого столу долучитись до обговорення. Генеральний продюсер телеканалу «ZIK» Дмитро Добродомов зазначив, що у сучасному світі існує девальвація слова, а для того, щоб її не було, журналістам потрібно дотримуватись професійного спрямування. У відповідь на таку думку професор Василь Васильович Лизанчук навів цікавий приклад того, коли нація «мовчить» – він розповів про те, як журналіст радіо «Свобода» запитав Президента, чому той порушує статтю 10 Конституції України – спілкується російською мовою. Відповіді журналіст так і не отримав, ще й після цього постраждав. При цьому ніхто не захистив його – ні колеги, ні будь-хто інший.

Дискусія тривала навколо питання, якого ж слова потребує аудиторія. На це Володимир Подгорнов, представник український фонду «Громадська думка», дав відповідь, що згідно із соціологічними дослідженнями 80% людей нещасні, а лише 1% потребує інтелекту для повного задоволення, натякаючи цим на те, що аудиторії потрібна розважальна інформація. Головний редактор «Львівської пошти» Ірина Цицак ще раз підтвердила думку, що зараз читачі потребують скандалів та сенсацій у новинах. Шеф-редактор регіональних новин ТРК «Люкс» Парасковія Дворянин поділилася своїми міркуваннями щодо цього: «Усе мусить бути в балансі. Знаю точно, що аудиторія часто аналітики не хоче. Журналісти, у свою чергу, пишуть матеріали, які вже не впливають на читачів». Дмитро Добродомов підтвердив, що журналістика вже не є четвертою владою, адже ніякого впливу на народ вона не має - самі журналісти наперед бояться щось робити, не спробуючи цього. Відома журналістка Леся Вакулюк зауважила, що журналіст без позиції – це журналіст без роботи. Журналістка нагадала про так звані 6 «С» і 1 «Г», які заполонила телепростір: сенсація, скандал, страх, смерть, секс, сміх і гроші – це те, що, насамперед цікавить аудиторію. І за цими показниками можна зрозуміти, якого рівня телеспоживачі.

Полеміка між Ігорем Маркіяновичем та Лесею Вакулюк набирала обертів, зокрема, журналістка висловила свою думку щодо думаючих журналістів, які постають у сьогочасному суспільстві дон кіхотами. Вони втікають з новинної журналістики, бо не мають сили боротися. Після таких слів Ігор Лубкович запитав, чи зможуть такі дон кіхоти вижити в сучасній журналістиці. Свою відповідь дав Василь Васильович Лизанчук: «Ми не можемо естетично підніматися самостійно, тому що в нас немає національно-державної позиції, політика не збігається з інтересами нації». А от Парасковія Дворянин запевнила, що все залежить від якісної новини: «Нехай журналіст дотримується сімох стандартів інформаційної журналістики - точність подачі інформації, достовірність, баланс думок, відокремлення фактів від власних оцінок, повнота подачі інформації, оперативність та чесність - і тоді він виживе в сучасних мас-медіа».

Далі присутні розмірковували над тим, що ж таке якісний журналізм. Професор кафедри  радіомовлення і телебачення Олександра Антонівна Сербенська дала чітку відповідь: «Якісне слово – це те слово, яке йде від серця і мусить бути богоприсутнім».

На завершення, усі журналісти засідання дали кілька порад молодим початківцям, які розпочинають свою важку працю. Парасковія Дворянин закликала добре вчитися, не боятися, розуміти свою відповідальність та зберігати традиції. Дмитро Добродомов запевнив, що потрібно бути найкращими у своїй справі. Олег Наливайко стверджував, що кожен має дотримуватись кодексу українського журналіста, професійних стандартів, поважати себе та свою професію. Леся Вакулюк радила зрозуміти, навіщо кожен прийшов у журналістику. Головний редактор газет «Експрес» Ігор Починок поділився своїм секретом ‒ насамперед потрібно повідомляти інформацію,  важливу для суспільства. Ірина Цицак побажала креативності,  яскравості та великої кількості нових знайомств.

Ігор Маркіянович Лубкович підсумував засідання круглого столу таким висновком꞉ аби слово щось значило, потрібні підтримка держави, професійність самих журналістів, бажання вчитися і, звичайно, активність суспільства, яке сприймає інформацію.

Ірина Дзюбенко