ЛНУ ім.І.Франка
English version  
 
 

НОВИНИ ФАКУЛЬТЕТУ

 
Головне меню
Головна сторінка Iсторiя  та сьогодення Керiвництво Кафедри Лабораторії Магiстратура Аспiрантура Виховна робота Абітурієнтові Наукові видання Рада молодих вчених Прес-служба Iнститут екологiї  iнформацiї Творчий доробок студентів
 
Наші друзі
 

 
 


 

Урочиста академія пам'яті Каменяра

 

Лиш воюй і не пустуй! Лиш борися!..

Іван Франко

23 травня 2013 року в Актовій Залі Львівського національного університету імені Івана Франка провели Урочисту академію, присвячену пам'яті великого Каменяра. Захід об'єднав у собі наукову доповідь про універсалізм творчих проявів Івана Франка,  вручення нагород переможцям конкурсу «Іван Франко: Дух, Наука, Думка, Воля» та святковий концерт, який підготували студенти та викладачі факультету культури і мистецтв.

Розпочалася подія із доповіді провідного наукового співробітника Інституту франкознавства, доцента Миколи Легкого «Апостолові праці: універсалізм Франкового генія». У ній дослідник звернув увагу на печать духу поета та письменника, основою якого стала титанічна праця – єдина розрада та стимул до формування і возвеличення національної ідеї, що полягає у боротьбі за Україну. Також Микола Зіновійович виокремив особливості літературного письма Івана Франка, які полягали в універсальності тем і способів вираження його основних думок. Саме відображення дійсного світу,  служіння народним масам, розгляд стосунків між психологією індивідуума та світобудовою, пропагування цілісності та культурної  ідентичності України стали визначальними рисами у літературі Каменяра. «Творчість Івана Франка – це художня ноосфера, у якій спостерігається рух від глобальних проблем до питань людини і культури, людини і природи, людини і Бога», - впевнений франкознавець. Ще Микола Легкий висловив припущення, що сьогодні ми сміливо можемо вести розмову про Франка, як теолога, оскільки релігійні аспекти також займали чільне місце у його поетичних і прозових творіннях.

Після цього слово надали голові журі конкурсу «Іван Франко: Дух, Наука, Думка, Воля» Святославові Пилипчуку. Уже сьомий рік поспіль участь у ньому беруть учні загальноосвітніх і професійно-технічних закладів з усієї України. «Приємно, що у своїх роботах учасники намагаються осягнути і показати універсалізм письма Каменяра», - зізнається директор Інституту франкознавства. Переможцям і призерам зі Львова, Канева, Донецька, Кременчука нагороди та подарунки вручив ініціатор конкурсу, ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Іван Олександрович Вакарчук.  

До днів пам'яті Івана Франка студенти і викладачі факультету культури і мистецтв підготували концерт. Камерний оркестр подарував присутнім виконання музичних композицій Е. Гріга, Б.Бріттена, Й. Брамса, В.Барвінського, А. Вівальді, а  ансамбль народних інструментів потішив «Гуцульськими наспівами». Гармонійно доповнювали класичну музику поезії Івана Франка «Веснянки», «Підгір'я взимі», уривок із «Притчі про красу», «Три долі», «Світ дрімає», «Поворожи мені, циганко». Цікавою деталлю вечора були і спогади про Івана Франка, що їх залишили сучасники та приятелі  митця - І.Яцуляк, О.Рошкевич, К.Попович, Г.Величко, О.Роздольська, М.Колодій та сам Каменяр. Поезію та мемуари декламували студенти ІІІ курсу факультету культури та мистецтв. В оперному стилі виконала  пісні на слова поезій «Чого являєшся мені у сні» та «Місяцю-князю»  викладач кафедри музичних мистецтв Інна Штурмак. Романтичну фантазію станцювали студенти кафедри режисури та хореографії.  На завершення святкового концерту учасники дійства та глядачі урочисто виконали пісні «Не пора» та «Вічний революціонер» .  

Під пильним поглядом тримав увесь зал Іван Франко, який дивився на сучасників зі свого портрета і, напевно, втішався тим, що в українському суспільстві поступово викристалізовується те покоління, яке прагне досліджувати його творчу спадщину, боротися за ідею поступу держави та невтомно їй служити.

Юлія Девда