Круглий стіл «Традиційна, громадянська, мультимедійна журналістика – що далі?»

25 вересня у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся круглий стіл «Традиційна, громадянська, мультимедійна журналістика – що далі?» між медіаекспертами, представниками ЗМІ та студентами факультету журналістики. Цей захід відкрив «Майстерні громадської критики» - проект, який має на меті залучити усіх охочих до низки освітніх заходів, що спрямовані на підвищення рівня медіаграмотності молоді не лише в якості журналістів, а й у ролі пересічного споживача інфомаційного контенту.

Головними гостями круглого столу стали Борис Потятиник (ЛНУ ім. І. Франка), Наталія Габор (ЛНУ ім. І. Франка), Юлія Голоднікова (ТНУ ім. В. Вернадського), Отар Довженко(УКУ), Діана Дуцик(Mediasapiens) та Олег Пастухов - представник Посольства США в Україні, яке стало одним із партнерів проекту.

Аудиторія обговорила проблему зниження якості журналістського контенту, довіри населення до ЗМІ, питання громадянського суспільства в Україні та специфіку розподілу новин між традиційними та новими медіа. Лейтомотивом дискусії була взаємодія власника засобу масової інформації, котрий рідко є носієм інформаційної культури із журналістами, які стають «жертвами» редакційної політики. Діана Дуцик також звернула увагу на рівень читача/глядача/слухача, котрі за її словами не готові платити за якісну інформацію, та запевнила, що проблема стану сучасних українських ЗМІ є комплексною. Пані Дуцик вважає одними із головних проблем економічний бік журналістики («медіа – це бізнес-струкутури, а не благодійна діяльність») та відсталість українських редакцій в інноваційному напрямку мультимедійності.

Окрім цього, експерти звернули увагу не лише на низький рівень довіри українців до ЗМІ, але й критичний стан поваги провладних осіб до журналістів. Цю ситуацію частково пояснила Юлія Голоднікова, яка навела приклади неповного розуміння студентів поняття журналістики та того, як у ній працювати.

Представник Посольства США в Україні акцентував увагу саме на споживачах та їхньому рівні готовності захищати своє право на інформацію.

Модератор зустрічі Борис Потятиник на завершення окреслив основні чинники, що впливають на стан українських ЗМІ, зокрема виділив такі:

-                    Власники, котрі розглядають ЗМІ тільки як спосіб отримання прибутку, а відтак не в змозі правильно окреслити напрямки розвитку, що приводить до конфлітку із журналістами;

-                    Олігархи, рівень інформаційної культури яких не дозволяє їм розуміти місця ЗМІ в суспільному житті;

-                    Публіка, яка досі не готова сприймати якісних контент;

-                    Журналісти, які в еру конвергентності свого фаху «не мають часу думати».

Майстерні громадської критики продовжать свою роботу на факультеті журналістики найближчим часом. Серед запланованих заходів -  майстер-класи від відомих медійників, а також командні ігри для студентів.

Зоряна Козачок

Фото автора та Софії Божик