Діана Дуцик: «За 21 рік незалежності свобода слова так і не стала цінністю»

25 вересня 2012 року в рамках проекту «Майстерні громадської критики» на факультет журналістики завітала головний редактор сайту «MediaSapiens» (ГО «Телекритика»), Заслужений журналіст України, Діана Дуцик. Гостя провела для студентів відкриту лекцію на тему «ЗМІ під час виборів: інший вимір».

Те, що студенти давно чекали цієї зустрічі, можна було зрозуміти з їхніх захоплених і зацікавлених поглядів. Оскільки «Майстерні громадської критики» - це проект, організований спільно з Таврійським національним університетом ім. Володимира Вернадського, серед присутніх в аудиторії були не лише студенти-журналісти зі Львова, а й гості з Криму. Така співпраця ЛНУ ім. Івана Франка з колегами з Південної України триває вже близько шести років. Оскільки фінансову підтримку проекту забезпечує Фонд розвитку українських ЗМІ Посольства США в Україні, лекцію також відвідав представник посольства – Олег Пастухов.

Зустріч Діана Дуцик розпочала з короткого екскурсу в своє журналістське минуле, яке виявилось більш ніж просто цікавим. Ще не будучи студенткою, одразу після шкільної лави, вона потрапила у вир політичних подій Тернополя: працювала в місцевому виданні «Тернистий шлях». Газета видавалась підпільно: друк здійснювали в Прибалтиці, потім готові примірники нелегально відправляли до України. Саме практика в цій газеті стала першим журналістським досвідом п.Діани й дала початок кар’єрі в політичній журналістиці.

Журналістка одразу розвіяла міф про те, що успішні працівники медіа не надто зосереджувались на навчанні. «Коли я була на другому курсі – працювала парламентським кореспондентом у виданні «Україна молода». Зранку працювала на сесії у Верховній Раді, на другу годину бігла на навчання, вночі читала книги, до шостої ранку дописувала матеріли  в газету», - розповіла студентам лектор.

На сьогодні  Діана Дуцик – журналіст з двадцятирічним стажем роботи в різних медіа (газети «Тернистий шлях», «Україна молода», «Без цензури», сайти «ПіК», «Главред», «MediaSapiens» (ГО «Телекритика») ) та старший викладач Могилянської школи журналістики ще з часу її заснування.

«Тема нашої лекції легка і важка водночас» - такими словами п. Діана налаштувала аудиторію на роботу. Оскільки тема розмови стосувалась ЗМІ під час виборів, то журналістка одразу ж звернулась до нового закону «Про наклеп». Пояснила головні засади цього закону та провела паралель з подібним проектом влади у 2009-му році, а також наголосила, що це дуже жорстка норма, якої майже не існує в країнах Європи (виняток – Італія та Білорусія).

«На превеликий жаль, за двадцять один рік незалежності свобода слова так і не стала в Україні цінністю. Не стала цінністю для жодної політичної сили, і це не просто слова, це реальний стан, в якому зараз знаходяться українські медіа. Це впливає також і на журналістів, оскільки ми є частиною суспільства. Свобода слова – це не якась філософська категорія, це реальна категорія, яка також має політичний та економічний вимір», - ця фраза стала однією з тез, навколо яких розгорталась розмова в аудиторії.

Достатньо часу під час лекції  Діана Дуцик присвятила різним видам впливів на українські медіа,  освіті молодих журналістів, вмінню працівника ЗМІ фільтрувати інформацію та дискутувала з присутніми над впливом цензури на редакційні рішення. Розглядали також результати моніторингів щодо роботи українських телеканалів та друкованих видань у період виборів, порівнювали цьогорічну ситуацію з виборами 2004-го та 2009-го років. Аналіз презентованих моніторингів дав змогу присутнім в аудиторії зробити висновок, що інформаційний стан українських медіа далекий від втішного.

Після лекції кожен охочий міг поставити запитання п. Діані. Гостя підсумувала зустріч такими настановчими словами: «Пам’ятайте! Якщо ви будете просто дотримуватись журналістських стандартів, вам буде легше відстояти власний матеріал».

Студентська громада щиро вдячна п. Діані Дуцик за щиру та відверту розмову, професійні поради та настанови на продуктивну журналістську діяльність.

Соломія Буй

Фото Софії Божик