Дискусія на відстані

Цього місяця "дискусійники" факультету журналістики влаштували виїзне засідання клубу на Рівненщині - в Острозі.
Спільний проект студентів факультету журналістики та філологів - круглі столи з обговорення праць 15 українських публіцистів з серії книг "Бронебійна публіцистика" Бібліотеки газети "День" - відсвяткував третину пройденого шляху.

За сприяння керівництва Національного університету "Острозька академія" відбувся круглий стіл «Сучасне прочитання публіцистичної праці «Дві руські народності» Миколи Костомарова.  Модератором зустрічі був ректор академії, дослідник творчості Костомарова - Петро Кралюк. До слова, саме Петро Миколайович є автором передмови до цієї статті в «Бронебійній публіцистиці».

«З працею «Дві руські народності» я познайомився на початку 90-х років, одразу після здобуття Україною незалежності. Коли ми прогулювались по Києву з Євгеном Сверстюком, він завів мене до книгарні на Хрещатику і запропонував придбати цю книгу Костомарова. Щоправда, вона була російською мовою, тобто мовою оригіналу. Я дуже беземоційно це сприйняв, бо знав достатньо про Миколу Костомарова, дещо чув і про «Дві руські народності», але книгу таки купив. Після першого прочитання статті особливо не був здивований, бо що нового тут сказав Костомаров? Лише згодом, прочитавши вдруге, втретє, зрозумів, що ця праця належить не лише до найкращих публіцистичних, але й наукових робіт українських істориків середини ХІХ століття. Настільки глибокого історичного аналізу, як у праці «Дві руські народності», я, чесно кажучи, не знаю» - зазначив Петро Кралюк.
В палкій двогодинній дискусії студенти Львівського національного університету імені Івана Франка та Острозької академії намагались дійти згоди у таких питаннях:

1. Що потрібно нашому народу для пробудження національної ідентичності - сильніший суперник, який змусить боротись, чи слабший, що дасть змогу згадати про власну силу?

2. Чи зможе єдина церква допомогти сучасній Україні в розбудові національносвідомої, незалежної та здорової держави?

3. Наскільки важливими є факт «звички читання» нації та високої загальнокультурної освіченості громадян?

4. Чи справді важливою є національна самоідентифікація для творення нової культури; знання та визнання України у світі?

5. Проблема українських засобів масової інформації як засобів масової пропаганди.

Нагадаємо, що це було вже п'яте засідання міжфакультетського обговорення праць українських публіцистів. На попередніх зустрічах учасники Дискусійного клубу факультету журналістики роздумували над працями Олега Ольжича, Івана Франка, Івана Багряного та Василя Стуса.

Соломія Буй

Фото з інтернет-джерела: http://www.oa.edu.ua