Інформація vs. Комунікація: міжнародна дискусія

Колеги з Німеччини завітали на факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Близько двадцяти викладачів і студентів Інституту комунікацій Бамберзького університету приїхали, аби поговорити про політичний потенціал нових медіа. Спільна українсько-німецька конференція триватиме до 5 квітня; за цей час учасники обговорять свободу ЗМІ, можливості соціальних мереж та небезпеки засилля неправдивою інформацією.

Ініціатором конференції стала кафедра нових медіа факультету журналістики. Завідувач кафедри, професор Борис Потятиник розпочав понеділкову зустріч. Він наголосив на важливості міжнародного діалогу та обміну досвідом між українськими та німецькими студентами. Першим виступив професор Бамберзького університету Доктор Маркус Бімер. «Ми не приїхали сюди аби навчати вас демократії, - наголосив німецький гість. – Ми приїхали обговорити її разом з вами». Свою презентацію Професор Бімер присвятив зростанню ролі нових медіа, а також тиску, якого вони зазнають. За словами Бімера, соціальні мережі та інтернет-ресурси зазнають значного впливу з боку національних урядів, тому важко говорити про їхню цілковиту незалежність. Німецький колега говорив і про протилежне явище - надмірну свободу, яка виникає в демократичних країнах, де люди використовують Інтернет-платформи для того, щоб висловити будь-які свої думки. Таким чином, зросла велика кількість негативної інформації, необґрунтованої критики та обливання брудом.

Професор Бімер також звернува увагу на загрозливі тенденції щодо свободи ЗМІ в Україні. На думку Бімера, для вирішення цих проблем потрібно ефективно використовувати потенційні можливості нових медіа. Це, до прикладу, дасть змогу активізувати громадян завдяки поширенню правдивою інформації за короткий час до найбільшої аудиторії.

Продовжив дискусію викладач з Бамбергу Флоріан Маєр. Він говорив про інформаційне засилля та про різні можливості використовувати нові медіа. Маєр зосередився на конфлікті «інформація vs. комунікація»: коли люди використовують нові медіа лише для спілкування. За словами Маєра, більшість людей відвідує інтернет-сторінки в основному для розваги, а у виборі новин зосереджується на локальних подіях. Зараз, маючи доступ до найрізноманітнішої інформації, люди часто відкидають якісь світові новини, а зосереджуються натомість на місцевих. Тому, незважаючи на величезну кількість джерел, наше уявлення про події у світі доволі обмежене, і ми помилково думаємо, що знаємо про усе, що відбувається довкола.

Враховуючи те, що прочитати чи створити новину зараз може кожен, важливо уміти розділяти важливі дані від інформаційного сміття. Маєр пояснив: «Робота журналіста сьогодні  - визначити суть і зробити її зрозумілою для інших; а також бути зрозумілим для людей, аби бути для них дороговказом».

Наприкінці учасники дійства підсумували дискусію, а також наголосили на тому, що потенціал нових медіа залежить від того, яким чином люди їх використовують. Наступним етапом будуть покази студентських презентацій про медіа-революції, формування іміджу та вплив Інтернету на суспільство.

Анна Романдаш

Фото Мар'яна Павлика